LDBCA1470JC5N0
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDBCA1470JC5N0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDBCA1470JC5N0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDBCA1470JC5N0 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 4700PF 5% 50VDC 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.25 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 50V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Solder Pads |
| Size / Dimension: | 0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm) |
| Series: | LDB |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Other Names: | 399-6395-2 DBCA1470JC5N0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.043" (1.10mm) |
| Features: | - |
| Dielectric Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked |
| Detailed Description: | 4700pF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric) |
| Capacitance: | 4700pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDBCA1470JC5N0, use the request quote form to request LDBCA1470JC5N0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDBCA1470JC5N0.The price and lead time for LDBCA1470JC5N0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDBCA1470JC5N0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
