LD37S24A4GV00LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD37S24A4GV00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD37S24A4GV00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Nickel, Tin Plated
Series:LD
Packaging:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock
Detailed Description:37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A