LD29300D2T25R
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD29300D2T25R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LD29300D2T25R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LD29300D2T25R |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG LDO 2.5V 3A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.58 | $2.32 | $1.865 | $1.532 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage/Current - Output 1: | - |
|---|---|
| Voltage - Input: | Up to 14V |
| Voltage - Breakdown: | D2PAK |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Cut Tape (CT) |
| Regulator Topology: | 3A |
| Polarization: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | 497-1505-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 0.4V @ 3A |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | LD29300D2T25R |
| Frequency - Switching: | Positive Fixed |
| Expanded Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 2.5V 3A D2PAK |
| Description: | IC REG LDO 2.5V 3A D2PAK |
| Current - Output: | 2.5V |
| Current - Limit (Min): | 1 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LD29300D2T25R, use the request quote form to request LD29300D2T25R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LD29300D2T25R.The price and lead time for LD29300D2T25R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LD29300D2T25R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

