LD055C224KAB2A
AVX Corporation
LD055C224KAB2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD055C224KAB2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD055C224KAB2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:478-10729-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.22µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.22µF