LD031A1R8CAB2A
AVX Corporation
LD031A1R8CAB2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD031A1R8CAB2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD031A1R8CAB2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series:LD
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:1.8pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Capacitance:1.8pF