LCMC16-00-L
Panduit
LCMC16-00-L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCMC16-00-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LCMC16-00-L
Manufacturer Panduit
Description CONN TERM RECT RING 16MM
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wire Gauge:16mm²
Width - Outer Edges:0.591" (15.00mm)
Termination:Crimp, Barrel
Terminal Type:Ring, Tubular
Terminal Style:No Stud Hole
Tab Thickness:0.059" (1.50mm)
Stud/Tab Size:-
Series:LCMC
Packaging:Bulk
Other Names:07498361759
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Overall:3.697" (93.90mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation:Non-Insulated
Features:-
Diameter - Ring ID:-
Diameter - Barrel OD:0.299" (7.59mm)
Diameter - Barrel ID:0.217" (5.51mm)
Detailed Description:Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 16mm²