LCMB10-8-L
Panduit
LCMB10-8-L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCMB10-8-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LCMB10-8-L
Manufacturer Panduit
Description CONN TERM RECT RING 10MM #M8
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wire Gauge:10mm²
Width - Outer Edges:0.512" (13.00mm)
Termination:Crimp, Barrel
Terminal Type:Ring, Tubular
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.041" (1.05mm)
Stud/Tab Size:M8 Stud
Series:LCMB
Packaging:Bulk
Other Names:07498361788
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Overall:1.724" (43.79mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation:Non-Insulated
Features:-
Diameter - Ring ID:0.354" (8.99mm)
Diameter - Barrel OD:0.244" (6.20mm)
Diameter - Barrel ID:0.177" (4.50mm)
Detailed Description:Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 10mm² M8 Stud