LCE26A-E3/73
Electro-Films (EFI) / Vishay
LCE26A-E3/73
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCE26A-E3/73 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LCE26A-E3/73
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description TVS DIODE 26V 42.1V 1.5KE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:1.5KE
Series:TransZorb®
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36A