LB26WKW01-12-EJ
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB26WKW01-12-EJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LB26WKW01-12-EJ
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-On
Series:LB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.00mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:200,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):12 VAC
Illumination Type, Color:Incandescent, Yellow
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:3A (AC/DC)