LB25CKW01-5D24-JD
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB25CKW01-5D24-JD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LB25CKW01-5D24-JD
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-Mom
Series:LB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.00mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:LB25CKW01-5D24-JD-RO
LB25CKW01-5D24-JD-RO-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):24 VDC
Illumination Type, Color:LED, Amber
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC/DC)