LB16SKW01-12-CJ
NKK Switches
LB16SKW01-12-CJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB16SKW01-12-CJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LB16SKW01-12-CJ
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-On
Series:LB
Panel Cutout Dimensions:Square - 16.20mm²
Packaging:Bulk
Other Names:LB16SKW01-12-CJ-RO
LB16SKW01-12-CJ-RO-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:200,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):12 VAC
Illumination Type, Color:Incandescent, Red
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC/DC)