LB15SKG01-12-FJ
Buy LB15SKG01-12-FJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LB15SKG01-12-FJ
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:28V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-Mom
Series:LB
Panel Cutout Dimensions:Square - 16.20mm²
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):12 VAC