LB15RKW01-5C24-JC
NKK Switches
LB15RKW01-5C24-JC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB15RKW01-5C24-JC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LB15RKW01-5C24-JC
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 105 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-Mom
Series:LB
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Packaging:Bulk
Other Names:360-3910
LB15RKW01-5C24-JC-ND
LB15RKW01-5C24-JC-RO
LB15RKW01-5C24-JC-RO-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):24 VDC
Illumination Type, Color:LED, Red
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC/DC)