LB03KW01-05-BJ
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB03KW01-05-BJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LB03KW01-05-BJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LB03KW01-05-BJ |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | IND PB ILLUM RECT BLACK 5V LAMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.47 | $9.48 | $7.505 | $6.32 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $5.925 | $5.431 | $5.135 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Voltage: | 5V |
| Viewing Angle: | - |
| Type: | Incandescent |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Series: | LB |
| Ratings: | AC |
| Panel Cutout Shape: | Rectangular |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm) |
| Other Names: | LB03KW0105BJ |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 19.40mm x 13.20mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lamp Color: | White |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Incandescent Panel Indicator White Clear 5V 115mA Rectangle with Flat Top, 19.40mm x 13.20mm Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Current: | 115mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LB03KW01-05-BJ, use the request quote form to request LB03KW01-05-BJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LB03KW01-05-BJ.The price and lead time for LB03KW01-05-BJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LB03KW01-05-BJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

