LAO-25V103MS37PX#B
Elna America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LAO-25V103MS37PX#B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LAO-25V103MS37PX#B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LAO-25V103MS37PX#B |
|---|---|
| Manufacturer | Elna America |
| Description | CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.95 | $3.554 | $2.685 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $2.211 | $2.054 | $2.046 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 25V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Series: | LAO, TONEREX |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 604-1093 LAO-25V103MPD2# LAO-25V103MPD2A# LAO-25V103MPDS2A# LAO-25V103MS2# LAO25V103MPDS2A# |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 10000µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 10000µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LAO-25V103MS37PX#B, use the request quote form to request LAO-25V103MS37PX#B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LAO-25V103MS37PX#B.The price and lead time for LAO-25V103MS37PX#B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LAO-25V103MS37PX#B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



