L78S24CV
STMicroelectronics
L78S24CV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L78S24CV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L78S24CV
Manufacturer STMicroelectronics
Description Voltage Regulator; linear; fixed; Vout: 24V; Vin: 27-40V; Vd: 8V; 4%; 2A; 0+150 deg.C; THT; TO220
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37664 pcs
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):24V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):40V
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
PSRR:42dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-1470-5
Operating Temperature:0°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:45 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 24V 2A TO-220AB
Current - Quiescent (Iq):8mA
Current - Output:2A