L78M15ABV-DG
STMicroelectronics
L78M15ABV-DG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L78M15ABV-DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L78M15ABV-DG
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC REG LINEAR 15V 500MA TO220
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:TO-220
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
PSRR:54dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:45 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 500mA TO-220
Current - Quiescent (Iq):6mA
Current - Output:500mA