L77HDB44SD1CH4RSAG
Buy L77HDB44SD1CH4RSAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L77HDB44SD1CH4RSAG
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN DSUB HD RCPT 44POS R/A SLDR
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:600V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:HD
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:3
Number of Positions:44
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Flange Feature:Board Side (4-40)
Features:Board Lock
Detailed Description:44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:3A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:Stamped
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub, High Density
Color:-
Backset Spacing:0.350" (8.89mm)