L717TWD24W7PMP2SV4FRM6
Buy L717TWD24W7PMP2SV4FRM6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L717TWD24W7PMP2SV4FRM6
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D) - 24W7
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:TW
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Rows:2
Number of Positions:24 (17 + 7 Power)
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Current Rating:7.5A
Contact Type:Signal and Power
Contact Material:Brass
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:16.0µin (0.41µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub, Combo
Color:Black
Backset Spacing:0.319" (8.10mm)