L717HDD78PD1CH4F
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L717HDD78PD1CH4F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L717HDD78PD1CH4F
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN DSUB HD PLUG 78POS R/A SLDR
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:HD
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:4
Number of Positions:78
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Grounding Indents
Detailed Description:78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating:3A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:Stamped
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub, High Density
Color:-
Backset Spacing:0.350" (8.89mm)