L717HDB44PVFMC309
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L717HDB44PVFMC309 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L717HDB44PVFMC309
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB HD PLUG 44POS STR
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:250V
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:HD
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Rows:3
Number of Positions:44
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (M3)
Features:Grounding Indents
Detailed Description:44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating:3A