L717DFB25PAJ4RM6
Buy L717DFB25PAJ4RM6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L717DFB25PAJ4RM6
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:7.5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:20.0µin (0.51µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.319" (8.10mm)