L717DFAH15P1APN
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L717DFAH15P1APN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L717DFAH15P1APN
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:DF
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Rows:2
Number of Positions:15
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Board Side (4-40)
Features:Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:7.5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:20.0µin (0.51µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.406" (10.30mm)