L6R18-240
Curtis Industries
L6R18-240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6R18-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L6R18-240
Manufacturer Curtis Industries
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 359 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.80" L x 1.70" W x 1.30" H (71.1mm x 43.2mm x 33.0mm)
Series:Tri-Mag®, L6R18 (18W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):18W
Polarization:-
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:364-1274
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:24V 18W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):800mA
Cord Length:59" (1.50m)