L6R120DM-180-C8
Curtis Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6R120DM-180-C8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L6R120DM-180-C8
Manufacturer Curtis Industries
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 120W
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output:18V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:6.50" L x 2.60" W x 1.54" H (165.0mm x 66.0mm x 39.0mm)
Series:Tri-Mag®, L6R120DM (120W)
Region Utilized:International
Power (Watts):120W
Polarization:-
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:364-1637
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:18V 120W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):6.67A
Cord Length:59" (1.50m)