L60030M1SQ
Hamlin / Littelfuse
L60030M1SQ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L60030M1SQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L60030M1SQ
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 407 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage:600V
Termination Style:Screw Terminal, Quick Connect
Series:L600
Other Names:F1912
L60030M-1SQ
L60030M1SQ-ND
Orientation:-
Number of Circuits:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Fuseholder Type:Block
Fuse Type:Cartridge
Fuse Size:13/32" Dia x 1-1/2" L (10.3mm x 38.1mm)
For Use With/Related Products:MIDGET
Detailed Description:Fuse Block 30A 600V 1 Circuit Cartridge Chassis Mount
Current Rating:30A