L50J8K0E
Buy L50J8K0E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L50J8K0E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 8K OHM 5% 50W
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Series:270
Resistance:8 kOhms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHL50J8K0E
OHL50J8K0E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Failure Rate:-
Detailed Description:8 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor