L50J200K
Buy L50J200K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L50J200K
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 200K OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Series:270
Resistance:200 kOhms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHL50J200K
OHL50J200K-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Failure Rate:-
Detailed Description:200 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor