L50J100K
Ohmite
L50J100K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L50J100K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L50J100K
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 100K OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 23 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Series:270
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:100 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor