L225J20KE
Ohmite
L225J20KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L225J20KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L225J20KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 20K OHM 5% 225W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
Series:270
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):225W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:Q3665406
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:20 kOhms ±5% 225W Wirewound Chassis Mount Resistor