L100J7K5E
Buy L100J7K5E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L100J7K5E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 100W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Series:270
Resistance:7.5 kOhms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHL100J7K5E
OHL100J7K5E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor