L100J25KE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L100J25KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L100J25KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 25K OHM 5% 100W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Series:270
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHL100J25KE
OHL100J25KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:25 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor