L100J150E
Ohmite
L100J150E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L100J150E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L100J150E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 150 OHM 5% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 58 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Series:270
Resistance:150 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:150 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor