KY16VB102M12X15LL
Nippon Chemi-Con
KY16VB102M12X15LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KY16VB102M12X15LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KY16VB102M12X15LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:KY
Ripple Current @ Low Frequency:870mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.45A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:49 mOhms
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF