KXG350VB22RM12X20LL
Nippon Chemi-Con
KXG350VB22RM12X20LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KXG350VB22RM12X20LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KXG350VB22RM12X20LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:KXG
Ripple Current @ Low Frequency:260mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:650mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22µF