KX15-60K3DE
JAE Electronics, Inc.
KX15-60K3DE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KX15-60K3DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KX15-60K3DE
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN PLUG 0.8MM 60POS SMD GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Series:KX15
Pitch:0.031" (0.80mm)
Packaging:Tray
Other Names:670-1333
KX1560K3DE
Number of Rows:2
Number of Positions:60
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 17mm
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Height Above Board:0.187" (4.75mm)
Features:Board Guide, Solder Retention
Detailed Description:60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold