KWD5-1212
TDK-Lambda Americas, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KWD5-1212 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KWD5-1212 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KWD5-1212 |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | PWR SUP +/-12V 5W +/-0.22A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $58.58 | $53.53 | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.166 lb (75.3g) |
|---|---|
| Voltage - Output 4: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | -12V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Input: | 85 V ~ 265 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 2.16" L x 1.77" W x 0.81" H (54.9mm x 45.0mm x 20.5mm) |
| Series: | KW |
| Power (Watts): | 5W |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Other Names: | 285-1426 KWD51212 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Load Regulation: | 0.8% |
| Line Regulation: | 0.4% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OVP |
| Efficiency: | 73% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 2 Output 12V -12V 220mA, 220mA 85 V ~ 265 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 220mA, 220mA |
| Approvals: | CE, CSA, TUV, UL |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KWD5-1212, use the request quote form to request KWD5-1212 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KWD5-1212.The price and lead time for KWD5-1212 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KWD5-1212.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


