KVN1.25YL25
Techflex
KVN1.25YL25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KVN1.25YL25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KVN1.25YL25
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1-1/4" X 25' YELLOW
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.020" (0.51mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Aramid Flexo® KV™
Operating Temperature:-170°C ~ 160°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Kevlar® Aramid, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:25.00' (7.62m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:Clean Cut
Environment Protection:Environment Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:1.250" (31.75mm)
Diameter - Inside, Expanded:1.625" (41.28mm)