KV1850520000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KV1850520000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KV1850520000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK HOUSING 18POS 5.08MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:1.5-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:300V
Type:Housing for Female Sockets
Torque - Screw:-
Termination Style:Crimp
Series:KV
Screw Size:-
Positions Per Level:18
Plug Wire Entry:180°
Pitch:0.200" (5.08mm)
Packaging:Bulk
Other Names:KV18505200J0G
KV18505200J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:18
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.299" (7.60mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:-
Features:Mating Flange
Detailed Description:18 Position Terminal Block Housing for Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:10A