KUP-17D55-12
Agastat Relays / TE Connectivity
KUP-17D55-12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KUP-17D55-12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KUP-17D55-12
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:240VAC - Max
Series:KUP
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:5-1393118-2
Operating Temperature:-45°C ~ 50°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Features:Insulation - Class B
Detailed Description:General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:80 Ohms
Coil Power:1.8 W
Coil Current:150mA