KUP-11AT5-240
Agastat Relays / TE Connectivity
KUP-11AT5-240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KUP-11AT5-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KUP-11AT5-240
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 22 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):204 VAC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:240VAC - Max
Series:KUP
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1-1393117-6
KUP-11AT5-240-ND
PB2275
Operating Temperature:-45°C ~ 55°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Features:Insulation - Class B
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Chassis Mount
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:240VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:9.11 kOhms
Coil Power:2.1 VA
Coil Current:8.8mA