KUIP-7A55-24
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KUIP-7A55-24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KUIP-7A55-24
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:240VAC - Max
Series:KUIP
Release Time:15ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:2-1393115-2
KUIP-7A55-24-ND
Operating Temperature:-45°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Features:Insulation - Class B
Detailed Description:General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Chassis Mount
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
Coil Voltage:24VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:85 Ohms
Coil Power:2 VA
Coil Current:84.0mA