KTPS90-1805
Volgen / Division of Kaga Electronics USA
KTPS90-1805
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTPS90-1805 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTPS90-1805
Manufacturer Volgen / Division of Kaga Electronics USA
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
(In US Dollars)
504 pcs
Data sheet
Weight:0.915 lb (415.04g)
Voltage - Output:18V
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Size / Dimension:5.47" L x 2.40" W x 1.42" H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)
Series:KTPS90 (90W)
Region Utilized:International
Power (Watts):90W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:62-1189
KTPS901805
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C6
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:18V 90W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):5A
Cord Length:59" (1.50m)