KTPS24-07530WA-VI-P2
Volgen / Division of Kaga Electronics USA
KTPS24-07530WA-VI-P2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTPS24-07530WA-VI-P2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTPS24-07530WA-VI-P2
Manufacturer Volgen / Division of Kaga Electronics USA
Description AC/DC WALL MOUNT ADPTR 7.5V 24W
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Output:7.5V
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Size / Dimension:2.95" L x 1.41" W x 2.58" H (75.0mm x 35.8mm x 65.6mm)
Series:KTPS24 (24W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):23W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:NEMA 1-15P
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI
Detailed Description:7.5V 23W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):3A
Cord Length:59" (1.50m)