KTPS200-48042
Volgen / Division of Kaga Electronics USA
KTPS200-48042
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTPS200-48042 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTPS200-48042
Manufacturer Volgen / Division of Kaga Electronics USA
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 200W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:1.9 lbs (861.8g)
Voltage - Output:48V
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Size / Dimension:7.20" L x 3.19" W x 1.67" H (183.0mm x 81.0mm x 42.3mm)
Series:KTPS200 (200W)
Region Utilized:International
Power (Watts):202W
Polarization:-
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Other Names:62-1195
KTPS20048042
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:48V 202W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):4.2A
Cord Length:47.2" (1.20m)