KTPS12-12010WA-VI-P1
Volgen / Division of Kaga Electronics USA
KTPS12-12010WA-VI-P1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTPS12-12010WA-VI-P1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTPS12-12010WA-VI-P1
Manufacturer Volgen / Division of Kaga Electronics USA
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Weight:0.278 lb (126.1g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Series:KTPS12 (12W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):12W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:62-1230
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:NEMA 1-15P
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI
Detailed Description:12V 12W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):1A
Cord Length:59" (1.50m)