KT05-1A-40L-THT
Standex-Meder Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KT05-1A-40L-THT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KT05-1A-40L-THT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KT05-1A-40L-THT |
|---|---|
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Description | REED RELAY 1 FORM A 5V TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.11 | $7.605 | $6.76 | $6.422 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $6.084 | $5.408 | $5.07 | $4.732 | ||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 3.5 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 0.5 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 1000VAC, 1000VDC - Max |
| Series: | KT |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 374-1357 9005185400 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Sealed - Fully |
| Contact Rating (Current): | 1A |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 5VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 80 Ohms |
| Coil Power: | 313 mW |
| Coil Current: | 63.0mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KT05-1A-40L-THT, use the request quote form to request KT05-1A-40L-THT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KT05-1A-40L-THT.The price and lead time for KT05-1A-40L-THT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KT05-1A-40L-THT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

