KSZ8842-16MVL
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSZ8842-16MVL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSZ8842-16MVL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSZ8842-16MVL |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | Micrel KSZ8842-16MVLI, 2-Port Ethernet Switch, MII, 10 Mbit/s, 100 Mbit/s 3.3 V, 128-Pin LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.866 | $17.03 | $15.36 | $15.026 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.1 V ~ 3.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 128-LQFP (14x14) |
| Standards: | 10/100 Base-T/TX PHY |
| Series: | - |
| Protocol: | Ethernet |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 128-LQFP |
| Other Names: | 576-2119 KSZ8842-16MVL-ND KSZ884216MVL |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Parallel |
| Function: | Switch |
| Detailed Description: | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 128-LQFP (14x14) |
| Current - Supply: | 122mA |
| Base Part Number: | KSZ8842 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSZ8842-16MVL, use the request quote form to request KSZ8842-16MVL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSZ8842-16MVL.The price and lead time for KSZ8842-16MVL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSZ8842-16MVL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

