KST92MTF
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KST92MTF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KST92MTF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KST92MTF |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | PNP 250 mW 300 V 500 mA Surface Mount Epitaxial Silicon Transistor SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.052 | $0.047 | $0.042 | $0.041 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 300V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 2mA, 20mA |
| Transistor Type: | PNP |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 250mW |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | KST92MTFCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 50MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 300V 500mA 50MHz 250mW Surface Mount SOT-23-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 25 @ 30mA, 10V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 250nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500mA |
| Base Part Number: | KST92 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KST92MTF, use the request quote form to request KST92MTF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KST92MTF.The price and lead time for KST92MTF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KST92MTF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
