KSL-3R3703E-R
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSL-3R3703E-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSL-3R3703E-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSL-3R3703E-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 3.3V |
|---|---|
| Tolerance: | -20%, +80% |
| Termination: | SMD (SMT) Tabs |
| Size / Dimension: | 0.189" Dia (4.80mm) |
| Series: | PowerStor KSL |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Coin, Wide Terminals - Opposite Sides |
| Other Names: | 283-2860-2 KSL3R3703ER |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lifetime @ Temp.: | 500 Hrs @ 60°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.063" (1.60mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100 Ohm @ 1kHz |
| Detailed Description: | 70mF (EDLC) Supercapacitor 3.3V Coin, Wide Terminals - Opposite Sides 100 Ohm @ 1kHz 500 Hrs @ 60°C |
| Capacitance: | 70mF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSL-3R3703E-R, use the request quote form to request KSL-3R3703E-R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSL-3R3703E-R.The price and lead time for KSL-3R3703E-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSL-3R3703E-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

